رعایت کپی رایت

 

 

کپی رایت را رعایت کنید


 

 

توجه:هرگونه برداشت و کپی مطالب این وبلاگ بدون درج نام و منبع شرعا جایز نمی باشد. بنابراین هرگونه برداشت مطلب از این وبلاگ تنها بصورت لینک و با ذکر منبع مجاز خواهد بود.

 

 

 
پروژه های علمی طراحی و ساخت
 
امسال که سومین سال برگزاری جشنواره جابربن حیان را تجربه می کنیم علاوه بر پروژه های آزمایش و جمع آوری و نمایش علمی نوع جدیدی از پروژه های علمی را با نام پروژه ساخت و طراحی شاهد خواهیم بود که دانش آموزان علاقه مند به اختراع را به خود جذب خواهد نمود.

پروژه های طراحی و ساخت، پروژه هایی هستند که در آنها دانش آموز برای پاسخ به یک نیاز مشخص به ابداع یک وسیله یا فن یا برنامه کامپیوتری دست می زند و پس از طراحی آن را می سازد و تست می کند و نهایتاً آن را به نمایشگاه علمی ارائه می نماید. این کار مستلزم طی کردن روش مهندسی است و با احتیاط باید گفت که حاصل آن اختراع یک وسیله فن و یا برنامه کامپیوتری است.

مثال: می خواهیم راهی پیدا کنیم که اگر گلدانهای خانه در معرض کم آبی قرار گرفتند به نوعی از این اتفاق مطلع شویم تا از خشک شدن گیاهان درون آنها  جلوگیری کنیم و در پاسخ به این نیاز با طی کردن روش مهندسی  وسیله ای ابداع کنیم که با اعلام هشدار به موقع ما را مطلع کند. این نوع پروژه در واقع همگام با یکی از حوزه های جدید یادگیری در پایه ششم یعنی درس کاروفن آوری به دانش آموزان کمک می کند تا خود را برای عرصه های جدید تر علمی  مثل جشنواره خوارزمی آماده کنند. حال و با رعایت احتیاط های لازم می توانیم به پروژه راحی و ساخت خوش  آمد بگوییم.

مقایسه روش علمی(که در پروژه های آزمایش به کار می رود) و روش مهندسی (که در پروژه های طراحی و ساخت به کار می رود).

دانشمندان در این باره تحقیق می کنند که طبیعت چگونه کار می کند در  حالی که مهندسان و برنامه نویسان کامپیوتر چیزهای جدید مثل ماشین ها، برنامه ها و تکنیکها را ابداع می کنند. از آنجایی که مهندسان و برنامه نویسان کامیپیوتر، در مقایسه با داشمندان اهداف متفاوتی دارند، آنها روش متفاوتی را هم در مسیرکارشان دنبال می کنند.

 

مقایسه روش علمی

و روش طراحی مهندسی

روش مهندسی

روش علمی

یک نیاز تعریف می کنید

سئوال خودتان را بیان  می کنید

تحقیق زمینه ای انجام می دهید

تحقیق زمینه ای انجام می دهید

ضوابط طرح را پایه ریزی می کنید

فرضیه خودتان را شکل می دهید، متغیرها را تعیین می کنید

طرح های مقدماتی را آماده می کنید

آزمایش طراحی می کنید، رویه آزمایش را تعیین می کنید

یک نمونه اولیه  می سازید و آن را آزمایش می کنید

فرضیه خودتان را با انجام یک آزمایش محک می زنید

تست می کنید و اگر لازم بود طراحی مجدد می کنید

داده ها را تحلیل می کنید و نتیجه گیری ها را استخراج می کنید

نتایج را ارائه می دهید

نتایج را ارائه می دهید

دانش آموزان امسال می توانند علاوه بر موضوعات مربوط به علوم تجربی موضوعات ریاضی را نیز برای پروژه های خود انتخاب نمایند.موضوعات زیر می تواند به عنوان موضوع پروژه برای دوستان علاقه مند به ریاضیات جالب توجه باشد:

نمادها، از گذشته تا به امروز

میله های ناپیر

احتمالات و پیش بینی

نقاشی مقیاس

ریاضیدانان مشهور

اعداد رومی

ضرب به روش مصر باستان

زبان های کامپیوتر

الگوها و تناسب های ریاضی

کسر در نت نویسی موسیقی

پازل چینی( تنگرام )

بازه های زمانی

عدد پی

عدد صفر

بررسی اعداد بزرگ

اعداد فیبوناچی

خدمات بانکی

قیمت گذاری واحد

به دست آوردن مساحت یک دایره

زاویه های یک مثلث

نمودارها

ترتیب عملیات در ماشین حساب

پول در دنیا

بخش پذیری

گزارش های هواشناسی و تقویم سالیانه

تناسب در طبیعت

تاریخچه تقویم

خطاهای دیداری

چرتکه

کامپیوتر چگونه بارکد سازی می کند

بی نهایت

پیکتوگراف


/ 10 نظر / 30 بازدید
مسلمی پور

باسلام من دبیر علوم اجتماعی هستم ورشته تخصصی ام ارشد پژوهشگری است .در یک دبیرستان هوشمند شهر رشت مدیر پژوهش بوده وبا دانش آموزان دبیرستانی روش تحقیق کار می کنم والبته تا کنون برگزیده کشوری ومنتخب جشنواره خوارزمی هم از مدرسه داشته ایم . قرار است از مهر سال جاری این پروژه را در مدرسه ابتدایی هوشمندی آغز کنم حقیقتا در یافتن برنامه ها مشکل دارم اگر امکان دارد منابعی را برای آموزش کودکان معرفی نمایید تا بتوانم برای مهر خودم ومنابع مورد نیاز دانش موزان را فراهم کنم باسپاس

ارزو

با سلام من آموزگار پایه ششم هستم ورشته دانشگاهیم علاوه بر ابتدایی،روانشناسی هست.میخواستم راهنمایی کنید که چه موضوعاتی و چه روشی رابهتر است انتخاب کنم؟دوست دارم موضوع روانشناسی باشد ولی چگونه نمیدانم! حتی خطاهای ادراکی خیلی عالیه ولی نمایش علمی هست یا تحقیق ؟

مهدی

با سلام وادب همکار محترم علاقه مند بودم تبادل لینک داشته باشیم وبا کسب اجازه از مطالبتون با ذکر منبع در وبلاگم بهره بگیرم ممنون می شم همکاری کنید .[خداحافظ]

کاظمی

سلام با تشکر از وبلاگ خوب و مفیدی که دارید من وبلاگ شما را با اجازه لینک کردم شما هم سری به وبلاگ من بزنید و اگر دوست داشتید لینک کنید .

آریا

سلام مطالبتون بسیار عالیه . پسر من کلاس سوم دبستانه . میخواستم بدونم برای سال سوم چه پروژه هایی رو پیشنهاد میکنید که در مسابقه شرکت کنه . با تشکر

معلم

سلام خسته نباشید چرا این موضوعات ریاضی توی شیوه نامه ای که به مدارس ارسال شده نیست؟

وحید

سلام خسته نباشید ثبت نام در چشنواره جابر چه جوری سایتش چیه ؟ الان مدرسه باید کجا ثبت نام کنن ممنون میشم راهنمایی فرمایید

یوسفی

باسلام وخداقوت لطف کنید توضیح بدین که تحقیق درمورد بیماری ها از کدام نوع از پروژه علمی است؟ متشکرم

آرش

با سلام من سوالی داشتم از شما دختر من کلاس پنجم است و موضوع پازل چینی تانگوم را انتخاب کرده است. این موضوع مناسب برای او هست و مربوط به کدام تابلو می شود. با تشکر

رها

چراهرچی نظرمیذارم نمیدرجی؟تقصیرمنه اگه نیام تووبلاگت این طورنمیکنی؛بایدبدرجی چرامال بقیرومیدرجی ولی مال منونمیدرجی؟بای شب بخیر!!بایدبدرجی هااااااااااااااااااااااااااا!!!!!!!